Тајните писма на Јованка Броз, вдовицата на доживотниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, кој почина на 4 мај 1980 година, кои се чуваат во најголема тајност, откриваат какоо живеела поранешната прва дама од моментот кога и било кажано дека ќе биде избркана.
Интимни белешки

Новинарот на хрватскиот Глобус, истражувајќи ја комплицираната судбина на големото материјално наследство на Јосип Броз Тито, кое во 1984 година беше прогласено за државна тајна, па не се знае колку вреди или на кого законски му припаѓа, доби увид во интимните белешки на неговата вдовица Јованка три години по смртта на југословенскиот претседател.

Дотогаш, чувани во најголема тајност, откриваат што доживеала поранешната прва дама од моментот кога ѝ кажале дека Тито умира до часот кога брутално била избркана од резиденцијата, како и што се случило со бројните вредни предмети на претседателската двојка.

Осум примероци

„Слушнав од еден воен пријател дека Тито напишал тестамент и го размножил во осум примероци. Го предал на другарот Коста Надја (Армиски генерал) кога бил во Игало на конференција на СУБНОР. Тито во тој документ, меѓу другото, определил дека јас лично се грижам за сите работи што ќе останат по него, бидејќи најдобро ќе знам, ќе можам и ќе сакам да го сторам тоа.

Слушнав и дека после тоа кај Наѓа дошол Стане Доланц (началник на југословенската тајна полиција и член на Претседателството на СФРЈ) и му се заканил да не излезе случајно со тој документ бидејќи ќе биде лошо“.

Вака Јованка Броз во јуни 1983 година му пишува на доверливо лице чиј идентитет новинарите го криеле за нејзина безбедност. Јованка потоа моли за помош да се стави на дневен ред прашањето за нејзиното наследство . Не само што проблемот со наследството на Броз не се помести од мртва точка, туку и стравот на наследниците на Тито дека тој нема да доживее задоволство беше целосно оправдан, бидејќи најголемиот дел од вредниот имот беше украден и неповратно изгубен.

Тито не бил нималку наивен

Јосип Броз Тито оставил своевиден политички тестамент во сефот што требало да го отвори неговата сопруга Јованка, но по неговата смрт во 1980 година била исфрлена од куќата, а сефот го отворил шефот на југословенската тајна полиција Стане Доланц и генералот Никола Љубичиќ. Но писмото мистериозно исчезнало.

Тестаментот на Тито никогаш не беше пронајден. Тој како претседател на СФРЈ во своите говори потенцираше дека се што има ќе остави на државата.

Само три месеци по смртта на Тито, луѓе од тајната служба упаднале во нејзиниот стан на улицата Ужичка бр. 15 во Белград, го пребарале, и го конфискувале имотот на Јованка и ја принудиле да се пресели во булевар на мирот бр. 75, каде и е одреден домашен притвор.

Ниту таа, ниту некој од семејството Броз беше присутен кога беше отворен сефот со наследството на Тито, складиран во Народната банка на Србија. Јованка Броз почина на 20 октомври 2013 година на 89-годишна возраст.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.