Грција од први јули ги отвора границите за македонските туристи. За оние кои не се плашат од короната сигурно ги интересира какви се условите за влез.

Задолжително тестирање нема да има но ќе има по случаен избор на самиот граничен премин. Тоа значи дека ако ве изберат за тестирање на граница ви земаат брис. Пред да ве пуштат оставате податоци каде ќе престојувате.

Резултатите доаѓаат за најдоцна за 24 часа и ако сте позтивен доаѓаат по вас да се однесат во државен карантин. На семејството на заболениот им се остава можност и тие да бидат тестирани за да го продолжат летувањето или пак се враќаат дома.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.