Црна Гора одлучи да испрати двајца војници во Ирак кои ќе бидат дел од мисијата на НАТО. Тие ќе ги обучуваат домашните сили за безбедност. Оваа одлука на Парламентот наиде на потсмев на социјалните мрежи.

Министерот за одбрана Предраг Бошковиќ вели дека од следната година ќе се зголеми бројот на црногорски војници во мировните мисии на Алијансата

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.