За Вељко Беливук, попознат како Веља Невоља, Дунав претставувал врска меѓу базите во Ритопек и Банатски Брестовац, до кои можел лесно да стигне со брод.

Куќата во Ритопек, каде што, како што се сомнева, Веља Невоља и неговата група убиле најмалку три лица и стрелиштето каде што вежбал пукање во Банатски Брестовац, ги дели само Дунав. Се сомнева дека тој го користел речниот пат за да ги посети своите бази незабележливо, избегнувајќи ја полицијата.

Хорор куќа во Ритопек е оддалечена околу четири километри од реката, за што на Беливук му требале неколку минути за да стигне до неа со автомобил, бидејќи улицата каде што се наоѓа куќата излегува директно на Дунав.

Оттаму, со брод, овој водач на криминалната група можел брзо да премине на левиот брег, каде што, како што се сомнева, имал стрелиште, но и каде живееле бројни членови на неговиот клан.

Така, тој ја избегнувал полицијата, сообраќајниот метеж, но и штедел време за себе, бидејќи ако одел по нормалниот пат, ќе му требале час и половина. На овој начин, за 15 минути секогаш бил во една од неговите бази.

Левиот брег била поважна локација на Веља Невоља, каде што локалното население на Банатски Брестовац, како и на сите околни места како Иваново, Старчево, но и Панчево, честопати го гледале, а многу млади момчиња од овие места станале членови на навивачката група „Принципи“.

Вељко Беливук и неговата група се обвинети за убиствата на Милан Љепоја, Горан Величковиќ и Здравко Радојевиќ, а неодамна беше потврдена и официјалната четврта жртва. Има многу повеќе имиња на „црната листа“ за потенцијални жртви на оваа криминална група.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.