Јован Вранишковски од т.н Православна охридска архиепископија е сериозно болен.Тој подолго време се наоѓа во Белград но неговата здравствена состојба е загрижувачка пишуваат српските медиуми.

Лидерот на ПОА ретко се појавува во јавност, но затоа за него говорат српските црковни власти.

Епископот бачки, Иринеј Буловиќ , кој најверојатно ќе биде новиот српски Патријарх вели дека СПЦ никогаш не треба да го заборави страдањето на архиепископот Јован.
Него, српската црква го смета за единствен признат архиепископ на територијата на Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.