Потпретседателката Илијана Јотова не гледа причина во оваа фаза да се укине ветото за почеток на преговорите со ЕУ во Македонија.

Таа ова го изјави во ексклузивното интервју за емисијата „Брисел 1“ на Бугарија ВО ЕТЕР по нејзината посета на Битола и Охрид пред неколку дена.

Бугарија има пет услови за Македонија, кои се поставени одамна. Дури и кога стана јасно дека ништо не е сменето од потпишувањето на Договорот за добрососедство. Ниту после 18 состаноци на Мешовитата историска комисија ниту еден ред не е сменет во учебниците од кои се изучува во училиштата во Македонија, изјави Јотова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.