Група делфини утрово се појавиле во Солунскиот Залив (Термаикос), во близина на шеталиштето и Белата кула во Солун, објавија локалните медиуми, а грчката новинска агенција АНА-МПА, коментира дека граѓаните биле пријатно изненадени од глетката.

Граѓаните кои спортувале во тие моменти на шеталиштето, со нивните мобилни телефони го снимиле овој, не толку вообичаен и чест момент во нивниот град, а видеата ги споделија на социјалните мрежи, јави дописничката на МИА од Атина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.