Седум европратеници во тридневна посета на Словенија требаше да се сретнат со премиерот Јанша, но тој не ги примил, пренесуваат медиумите во Словенија.

Една од членките на делегацијата, Асита Канко, рекла дека е револтирана, а премиерот Јанша на Твитер и одговорил: „А, која си ти?“

Конечно, претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, го повикал Јанша да престане да провоцира, „бидејќи нападите врз европратениците се и напади врз европските граѓани“.

Во меѓувреме, холандскиот премиер Марк Руте осудил уште еден „невкусен твит“ на Јанез Јанша – фотографија од „13 од 226 познати соросови марионети во Европскиот парламент“.

 

Според Јанша, постојат некои работи што не треба да ги споменувате во ЕУ, инаку лавина критичари се слеваат врз вас. „Не треба да ги споменувате оние кои не знаат од кој пол се, и не треба да го споменувате Џорџ Сорос, милијардер кој го стекна своето богатство со шпекулативен капитал живеејќи од хаос. За да го олеснат овој хаос, тие формираа голем број невладини организации организирани во групата Отворено општество, кои првично беа финансирани, а сега се финансирани од буџетите на ЕУ и државниот буџет “, нагласи тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.