Пилотот на хеликоптер од Грција е виновен за убиството на неговата сопруга Керолин Крауч, одлучи судот во Атина.

Гркот Бабис Анагностопулос (34) го призна убиството во јуни минатата година, само неколку недели откако телото на неговата сопруга беше пронајдено во неговата куќа на периферијата на Атина, пишува Би-Би-Си. Керолин имаше само 20 години.

Пилотот тврдел дека во неговата куќа се случила кражба и дека неговата сопруга била жртва на насилни провалници. Но, на мобилните телефони и паметниот часовник на парот се пронајдени докази кои ја побиваат приказната на пилотот.

Судот утврди дека убиството го извршил со умисла. Покрај сопругата, го убил и нивното куче.

Анагностопулос бил уапсен по комеморацијата за Керолин во близина на нејзината семејна куќа на егејскиот остров Алонисос. Иако Керолин е родена во Велика Британија, детството го поминала во Грција.

За време на комеморацијата, Анагностопулос ја прегрнал мајката на неговата покојна сопруга. Обвинителите рекоа дека Анагностопулос ја задавил Керолин додека таа спиела. Полицијата соопшти дека пилотот го признал убиството по осум часа испрашување.

Тој првично тврдел дека разбојниците влегле во нивната куќа и го врзале, но подоцна во полиција признал дека во последните месеци често се карал со сопругата. Паметниот часовник на 20-годишната девојка покажа дека нејзиното срце сè уште чукало во моментот кога Анагностопулос тврдеше дека е убиена од разбојници.

Мобилниот телефон на пилотот го покажал неговото движење кобниот ден и било докажано дека се движел низ куќата додека рекол дека е врзан. Дека неговата приказна била лажна покажало и времето кога биле отстранети картичките со податоци од безбедносната камера дома. И тоа било во спротивност со приказната на пилотот.

Судот допрва треба да донесе конечна пресуда и да соопшти каква казна ќе треба да одлежи пилотот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.