Актерот Марко Живиќ почина по борбата со коронавирусот на 49 -годишна возраст.

Српскиот актер почина во 18.30 часот во д -р КБЦ „Драгиша Мишовиќ“, каде што бил на интензивна нега.

Белградскиот драмски театар се прости од актерот преку социјалните мрежи со потресна порака:
– Денес во Белград почина првакот на нашиот театар, Марко Живиќ. Му благодариме за се и вечна му слава. Драг Марко, засекогаш ќе бидеш со нас, пишува во објавата.

Живиќ три недели бил на болничко лекување, а пред една недела примал кислород преку маска.

Марко Живиќ е роден 4 април 1972 година во Крушевац. Завршил во Академијата за драмски умтености во Нови Сад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.