Извесна Ж. М. го привлече вниманието бидејќи на денот кога телото на Периш беше извлечено од Дунав, објави црна слика на Фејсбук во знак на жалост, но напиша и шокантни зборови посветени на трагично загинатиот сплиќанец.

Ковчегот со телото на Матеј Периш (27) вчера е доставено во неговиот роден град Сплит, а граѓаните на Србија, кои се во црквата Св. Анте дојде во Белград да се простат од него и да му изразат сочувство и утеха на неговиот татко Ненад.

Неговите пријатели, познаници, но и оние кои не го познаваа, тагуваат по сплиќанецот, кој на 18 мај по петмесечна потрага беше пронајден мртов во Дунав на белградска Ада Хуја. Меѓу ожалостените е и една девојка Ж. М., кој му оставил порака на Матеј, откако неговото тело било извлечено од реката:

– Извини, те молам, што не те гушнав и бакнав последен пат, што не ти кажав колку ми значиш и колку те сакам… извини, ќе се видиме во подобро место, го знам тоа.

Кажи ми ако знаеш нешто

Заедно со оваа порака, која ја објави во една од бројните Фејсбук групи посветени на Периш, мистериозната девојка остави три срца, но и емотикони што плачат. Таа, исто така, откако беше откриено дека сплиќанецот повеќе не е жив, оставила само црна позадина како нејзин профил на Фејсбук, што е знак на тага, односно сакала да им покаже на своите виртуелни пријатели дека е во страдање.

Под таа фотографија нејзините пријатели оставиле знак прашалник, но таа не сакала да објасни зошто е тажна – вели извор и додава дека сега луѓето кои будно ја следат потрагата по Периш претходните 139 дена се прашуваат која е девојката.

– Ако сте го познавале лично Матеј, да кажете дали знаете нешто… Секоја ситница може да помогне да се открие вистинската вистина. Ова ми е малку сомнително, бидејќи тој никогаш не познавал никого во Србија, сето тоа е малку чудно – напишале корисниците на социјалната мрежа под објавата.

Курирот.рс стапиле во контакт со Ж.М., а таа им објаснила дека Матеј го запознала на море.

Да, се познававме, се запознавме на море. Како што веројатно веќе знаете, тој работел како капетан. Се запознавме на море, а подоцна дружењето продолжи. Беше личност која можеше да сака секого, буквално секого – вели оваа девојка и додава дека Матеј секогаш имал големи планови.

Неодговорени прашања

Да потсетиме, Сплитќанецот исчезна во пресрет на новогодишната ноќ во Белград, каде дошол со своите пријатели. Како што утврдила истрагата, Матеј кобната ноќ го напуштил клубот „Готик“ во Бетон хола, а потоа истрчал до шеталиштето Сава и влегол во Сава. Неговото тело плутало на 18 мај на Ада Хуја, при што било утврдено дека се удавил, и дека смртта не била насилна. Сепак, иако телото беше пронајдено и агонијата заврши, некои прашања за овој случај засекогаш ќе останат неодговорени.

Зошто го напушти клубот сам, во маица? Зошто истрчал и се обидел да го запре таксито, зошто влегол во реката, како и зошто ја повикал Маја Шопта, неговата сограѓанка, во пресрет на исчезнувањето – потсетува изворот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.