Гласачките кутии во Албанија се затворија во 19.00 часот со што заврши гласањето за локалните избори низ државата. Според првичните информации излезноста е многу мала, односно гласале околу 20% од вкупниот број на гласачи запишани во избирачкиот список.

Изборите ги бојкотираше албанската опозиција. Премиерот Еди Рама пак најави прес конференција во 21.00 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.