Албанскиот парламент гласаше за формирање на комисија за смена на претседателот Илир Мета. Иницијативата ја поднесе пратеничката група на социјалистите, која собра потписи.

За формирање на комисија гласаа 97 пратеници, 6 беа против, а еден беше воздржан.

Претседателката на парламентарната група на социјалистите, Таулант Бала, рече дека постапката за негово отстранување од претседателската функција е постапка за отстранување на срамот кај Албанците.

Социјалистичката партија во Албанија освои мнозинство на парламентарните избори пред две неделиа како аргумент за отстранување на Мета, социјалистите посочуваат на кршење на Уставот и учество во изборната кампања.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.