Успешно се евакуирани повеќе од 600 лица од тракет во пламен, кој се запалил во близина на грчкото пристаниште Игуменица.

На траектот имало 538 патници, 75 членови на екипажот и 293 возила, јавува АМНА.

Траектот пловел кон Венеција. Бродот веднаш се вратил во пристаништето каде започнала евакуацијата.

Пожарот бил ставен под контрола откако  се активирале автоматските системи за гасење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.