Поранешниот премиер на Хрватска и претседател на ХДЗ  Иво Санадер  на повторното судење  е осуден на 8 години затвор  за случајот „Фими Медиа“.

Тој е прогласен за виновен за корпуција поради извлекување пари од државни институции и фирми  преку маркетинг агенцијата Фими Медиа. Од 24 милиони куни, 8 милиони биле искористени за финансирање на партијата, а дел Санадер задржал за себе. Во овој случај,  ХДЗ  е прогласена за одговорна за корупција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.