Бугарскиот писател Стефан Цанев говорејќи за односите на неговата земја со Македонија вели дека тие имаат големи гревови кон соседната земја и оти е оправдата омразата на Македонците кон Бугарија.

Најлошто кое треба да го гледаме со отворени очи е она што сме го правеле во 1943 година кога сме ја претставувале фашистичката власт на Германија.Тоа дека ние не сме учестувале во Втората светска војна со војска не е точно. Ние учестувавме во окупацијата на Балканскот полуостров со армија од 200.000 луѓе а 50.000 војници во Македонија-потсетува Цанев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.