Компанијата Икеа уште еднаш ги потсети социјалните мрежи дека еден од нивните шољи се опасни по здравјето на потрошувачите. Се работи за шољи во неколку бои со широк отвор.

Тоа можат да го сторат во сите нивни објекти и во најблиските до нас како што се Солун, Софија и Белград.Нема да ви биде потребна дури ни фискална сметка.

Овие шољи се произведени во Индија и содржат dibutil-ftalat (DBP) повеќе од 0,3 mg/kg колку што е дозволено во ЕУ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.