Игор Јуриќ ја шокираше јавноста дека шансите се мали, но дека е можно малата Данка да е жива.

– Без разлика што во јавноста беше осомничениот да даде изјава спротивна на објавеното во јавноста, дека ќе го признае делото, ми беше сосема јасно дека по подолг временски период тој би го негирал делото и се што е обвинет го става товарот – рече Јуриќ.

Јуриќ, чија ќерка пред десетина години ја имаше истата судбина како Данка објаснува зошто е на овој став.

– Не можеме како организација да дозволиме таа приказна да се турне под тепих и едноставно да исчезне. Имаме некакво признание без материјален доказ. Ниту еден нормален граѓанин не може да помисли дека тоа не може да му се случи утре. Токму затоа ја започнавме приказната; сакавме да ја анимираме јавноста и да ја вратиме самата Данка во фокусот, бидејќи лично се надевам дека некаде ќе се најде, бидејќи имало такви случаи, иако шансите се многу мали и свесни сме за тоа, но зошто да не се случи чудо и зошто таа не би била жива. Уште понејасно ми е, да речеме едно лице е обвинето за кривично дело, но ние имаме две лица, не ми се верува дека никој од тие двајца, кои се од село, кои немале никакви криминални дела зад себе, не можат прикриј вакво нешто. Навистина е чудно и затоа се надевам дека детето е на друго место.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.