Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе му наложи на хрватскиот амбасадор во НАТО да се спротивстави на членството на Финска и Шведска додека не се реформира изборниот закон во БиХ.

Милановиќ смета дека Хрватска не смее да се откаже од условите за членство на Финска и Шведска во НАТО додека не се постигне изборна рамноправност на босанските Хрвати.

Ова не е чин против Финска и Шведска, туку е за Хрватска, рече Милановиќ на прес-конференција во Пантовчак.

Тој смета дека Хрватите во БиХ се „разоруваат“ како политички субјект и дека во хрватски национален интерес е да се спречи тоа и најави дека ќе му наложи на хрватскиот амбасадор во НАТО Марио Нобило да се спротивстави на членството.

Министерството за надворешни и европски работи минатата недела објави дека во тој случај Нобило мора да го слуша Зрињевац (седиштето на Министерството за надворешни и европски прашања), а не Пантовчак (претседателската палата).

Како пример за борба за националните интереси, Милановиќ ја посочи Турција, која се противи на влезот во НАТО на двете скандинавски земји додека не исполнат некои услови кои ги бара официјална Анкара.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.