Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ чија партија загуби на изборите се подготвува да побра аболиција. Аболицијата би ја барал од новата власт како гаранција дека нема да биде прогонуван, пишува „Информер“.

Во тој случај Ѓукановиќ би се повлекол и од претседателкската функција и најдоцна за една година би се одржале и предвремени претседателски избори.

Сегашниот премиер на Македонија Зоран Заев е единствениот двапати аболициран политичар на Балканот кој се уште е на власт

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.