Од хрватската влада си заминуваат министерката за регионален развој и фондови на Европската унија Габриела Жалац, министерот за земјоделство Томислав Толушиќ и министерката за социјална политика Нада Мурганиќ, соопшти ХДЗ после денешниот состанок.

Сменетите министри веќе го напуштиле седиштето на партијата, јавуваат хрватските медиуми.

Премиерот Андреј Пленковиќ во моментов има средба со претставници на коалициските партнери.

Хрватскиот министер за државен имот Горан Мариќ во понеделникот поднесе неотповиклива оставка и рече дека ниту еден ден на местото министер не го поминал во мирни услови.

– Работев во програмирани околности во кои станав цел. Ова е медиумска оркестрација… не сум во состојба да прифатам невидени удари врз достоинството, мирот и интегритетот на моето семејство – рече Мариќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.