Владимир Матијаниќ, новинарот на „Индекс“, починал во петокот попладне по неколкудневно барање помош од сплитските лекари. Тој за првпат на 2 август на ургентната инфектологија побарал да биде хоспитализиран, но, тие го испратија дома.

Неговата животна сопатничка, Андреа Топиќ, исто така новинарка на „Индекс“, на Фејсбук детално опиша како ден пред неговата смрт и на денот на неговата смрт најмалку десет пати се јавиле во болница и во Итна помош и побарале да го хоспитализираат. Таа изјави дека Матијаниќ имал Сјогренов синдром и интерстицијална белодробна болест и се сомнева дека има уште две автоимуни болести. Тој исто така се заразил со Ковид.

Топиќ опишала колку пати се јавиле во болница, колку пати во Итната помош и како Итната помош не сакала да го однесе во болница по првото пристигнување, а вториот пат кога дошле, кога е неговата состојба се влоши, веќе беше доцна.

Топиќ рече и дека не можела да го однесе во болница бидејќи не можел да се движи, имено, не можел да оди ни во тоалет, а камоли автомобилот, а и самата боледува од Ковид.

Се обидов да го натерам да оди до автомобилот, но не успеав ни да го облечам. Немавме друг избор освен да повикаме брза помош – вели таа.

Порталот објави вознемирувачките снимки од разговорот со дежурниот лекар кој вечерта пред смртта му рекол на Матијаниќ да се јави за пет дена и со медицинскиот работник од Инфективното одделение кој само неколку часа пред смртта му рекол да уринира во тенџерето до креветот.

„Вратете се за пет дена ако не сте подобри“ и „Уринирајте во тенџерето до креветот“ – се, меѓу другото, советите што ги добија од сплитските медицински работници.

Повеќе на линкот до „Индекс.хр“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.