Хрватска регистрираше 1.467 нови случаи на коронавирус и 33 смртни случаи во изминатите 24 часа, соопшти утрово националниот тим за одговор на КОВИД-19.

Во моментов има 1.513 пациенти со КОВИД во болници, а 167 се на кислородна поддршка

Во моментот Хрватска има 14.524 активни случаи на заболување и 29.179 лица се во самоизолација

Досега се спроведени вкупно 572.489 тестови за вирусот, вклучително и 7.803 во изминатите 24 часа.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, имало 70.243 регистрирани случаи на нови коронавируси и починале 865 лица.

Вкупно 54.854 лица се опоравиле од вирусот досега, вклучително и 1.852 во изминатите 24 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.