За околу 10 дена во Министерството за економија и одржлив развој ќе се отворат понуди за енергетски капацитети на подрачјето на општина Проложац.

Станува збор за вкупно 3,7 милиони квадратни метри, или 370 хектари (ха) земја, погодна за поставување соларни централи. Ова би можело да ја направи оваа област една од најголемите соларни централи во светот.

За споредба, веројатно најголемата електрана во светот, Enel Group Villanueva во Коахуила, Мексико, има капацитет од 2.000 GWh годишно, се состои од 2,5 милиони соларни панели и опфаќа 2.400 хектари.

Најголемата европска централа за SE е Цеклавин во Екстрамадура, Шпанија, која има моќност од 328 MW и покрива, со своите 850.000 модули, 220 хектари. Таа инвестиција беше вредна 250 милиони евра, а електраната обезбедува доволно струја за речиси 200.000 домаќинства.

Иако неофицијално се шпекулира дека има неколку европски играчи во игра за ова земјиште, познато е дека веќе постои студија за СЕ Проложац на инвеститорот ВСБ Обновљива енергија Хрватска, која планира да изгради проект за соларна централа. со моќност од 11,25 MW и приклучна моќност од 10 MW.

Проектот ќе опфати 25 ха, од кои самите панели отпаѓаат на 14,3 ха. Ако се спореди овој проект со вкупното земјиште, јасно е дека површината има капацитет за околу 15 вакви соларни централи за вкупна инсталирана моќност од најмалку 150 MW.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.