Полициските оперативци ги проверуваат сомнежите дека Дијана Хркаловиќ, поранешна државна секретарка во МВР на Србија, не само што била во криминална, туку и во емотивна врска со Радоје Звицер, шефот на злогласниот „Кавачки клан“.

Не е тајна дека некогаш најмоќната жена на српската полиција тесно соработувала со тимот одговорен за десетици убиства во Србија, Црна Гора и некои европски земји, но фактот што наводно била негова љубовница може да објасни врска која била поблиска од вообичаено меѓу мафијашите.

Огромна доверба

– Наводно имал голема доверба во неа, па со неа споделувал некои информации, а за возврат, како што пишува српски Телеграф, Хркаловиќ на тацна му ги доставувала сите информации што ги имала полицијата за него за да може мирно да ги планира ликвидациите, но и да избегне кога ќе проценела дека е загрозен.

– Се скараа сериозно дури кога таа му нареди на Дарко Елез да го убие адвокатот Мишо Огњановиќ, па тој ѝ пререче дека претерала. Бил свесен дека целото внимание ќе биде насочено кон него, бидејќи Огњановиќ му бил адвокат на неговиот лут непријател Лука Бојовиќ, еден од водачите на „измамниците“. Тоа убиство не му требало во моментот кога бил целосно заштитен – објаснува изворот на српски Телеграф од МВР.

Инспектори на српското МВР сега утврдуваат дали интимните фотографии на Хркаловиќ направени во службените простории на МВР таа му ги испраќала на наводниот љубовник Звицер.

– Тие двајца се среќавале на тајни локации, не само во Србија и Црна Гора, а кога се разделиле, таа на овој начин ја „вжештила“ страста на Звицер – претпоставува соговорникот на српски Телеграф.

Тој го преживеа чекањето

Како што претпоставува истрагата, Хркаловиќ активно учествувала во откривањето на нарачателот на атентатот на Звицер во Украина.

Под заштита на моќните нарко картели

Според информациите на безбедносните служби, Звицер се крие на територијата на Јужна Америка заедно со Никола Вујовиќ, попознат како Џони од Врачар, од каде што ја водат бизнисот со шверц на кокаин во Европа.

– Звицер дојде од Црна Гора преку Босна и Херцеговина, потоа од Шпанија во Бразил и Доминиканска Република, а во истата област се крие и Вушовиќ, кој сега е негова десна рака – објавија медиумите.

Лицата кои ги кријат се наводно стари контакти на водачот на „кавачкиот клан“, а заштита обезбедуваат моќни нарко картели. Да потсетиме, по апсењето, Вушовиќ беше кратко приведен, но успеа да биде ослободен и да избега. Тој е осомничен дека учествувал и во злосторствата на групата на Беливук.

– Ја праша Дијана да открие кој го наредил неговото убиство. Не ѝ требаше многу време да дознае преку широката мрежа на нејзини луѓе во полицијата и подземјето дека тоа е Милан Љепоја од Ниш, некогашен еден од водачите на бандата „Пинк Пантер“, кој ангажирал двајца свои колеги. граѓани за атентатот. Звицер потоа ги покани Вељко Беливук и Марко Миљковиќ како гости во Котор, каде што им беше наредено да го „спасат“ Љепоја, кој потоа беше измамен во куќата на ужасите во Ритопек и масакриран. Веља и Маре наводно за тоа добиле 150.000 евра од газдата – вели извор на Телеграф.

Избегнал апсење

Поранешната државна секретарка, како што се претпоставува, му помогнала на својот љубовник да избегне апсење во април, кога во Црна Гора падна и другиот лидер на „Кавчан“, Слободан Кашчелан. Кога специјалците тропнале на неговата врата, тој веќе бил далеку.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.