Српските медиуми објавија дека вчера на Цетиње бил подготвен атентат врз митрополитот Јоаникије и Патријархот Порфириј. Атентатот требало да биде извршен со снајпер од приврзаниците на претседателот Мило Ѓукановиќ.

Вистински херој кој ги спаси свештениците е Петар Кнежевиќ, специјалец од Црна Гора.

Тој со чадор се постави пред двајцата великодостојници и ги внесе во манастирот во Цетиње. Пред влезот тој ја премести пушката и се прекрсти.

По устоличувањето тој се сликаше со Митрополитот кој му се заблагодари за сигурноста и безбедноста.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.