Одоговарајќи на неодамнешната изјава на Рама дека Косово остана без визна либерализација затоа што Харадинај не го послуша барањето на францускиот претседател Емануел Макрон за времено супсендирање на таксата кон Србија и Босна и Херцеговина, вршителот на должност косовски премиер рече дека Рама може да покаже дека му сака добро на народот на Косово, со тоа што ќе ја укине патарината на „Автопатот на нацијата“, кој ги поврзува Косово со внатрешноста на Албанија.

– Ако на Рама му е жал за Косовците, тогаш нека ја укине таксата кај Кукеш (град во источна Албанија, на границата со Косово). Тогаш ќе му веруваме и за другите работи, изјави Харадинај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.