Околу 1.000 антиваксери, кои протестираа низ улиците на главниот град во Србија, се собраа на платото во близина на Филозофскиот факултет.

Како што пренесува српски „Блиц“ од местото на настанот, полицијата се групирала, а биле фрлени и факели. Полицијата ги опкружила демонстрантите за да спречи поголеми немири.

По првичните тензии, ситуацијата полека се смирува, пренесуваат српските медиуми. Еден од организаторите против вакцинацијата започнал да држи говор против вакцинацијата.

Во еден момент, група демонстранти продолжиле да прават немири пред Владата на Србија, каде што расчинетиот монах Антоније фрлал јајца врз полицијата и врз новинарите, по што, како што пишуваат некои медиуми, тој бил тргнат настрана.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.