Англиската верзија на сајтот на Централната изборна комисија на Косово е хакирана. Наместо податоци за изборите се прикажуваат реклами за „Вијагра“.

За разлика од англиската, верзиите на албански и на српски јазик работат без поголеми проблеми.

На Косово денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, а Централната изборна комисија е задолжена за нивното спроведување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.