Грција бара мир, но ќе ги брани своите права од провокациите на Турција, рече грчкиот министер за животна средина и енергија, Костис Хаџидакис, кој исто така додаде дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е „непредвидлив“.

Хаџидакис исто така испрати порака на одлучност, истакнувајќи во едно интервју дека „ако Турција одлучи да ја отвори вратата на лудиот азил, ние нема да влеземе, ќе ги браниме своите права“.

Работата ги надмина сите граници, рече министерот, додавајќи дека Турција „е надвор од контрола. Ердоган станува сè понепредвидлив“.

Зборувајќи за грчката телевизија Скај, тој посочи дека иако Грција презема чекори кон мирот, „во секој случај во мислите го имаме најлошото сценарио. Истекува простор за мир“.

Во врска со продолжувањето на територијалните води на Грција од 6 наутички милји на 12, како што е дозволено со меѓународното право, тој истакна дека тоа е „право“ на Грција и земјата ќе го остварува кога и да смета за потребно.

Ние сакаме мир, но не сме подготвени да се одрекнеме од поморските права на Грција, заврши тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.