Град каков што не паметат ни најстарите мештани во српското село Долац целосно ги уништи пластениците, овоштарниците, насадите со малини, пченка и компир, тешко ги оштети покривите од куќите, автомобилите…

Во олујата проследен со град и громови во вторникот уби три крави во селото Грубетиќ. На пештерската висорамнина во некои села речиси половина час паѓал град го големина на јајце од кокошка. На некои делови полјаните се белееја од мраз, а многу жители едвај извлекоа жива глава спасувајќи ја стоката. невремето ги срушило и покривите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.