Хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман денеска изјави дека очекува „позитивна одлука“ од Соединетите Американски Држави во следните месеци за укинување на визите за хрватските државјани.

За ова одлучуваат различни тела во САД со поддршка на американската амбасада. Мислам дека можеме да очекуваме позитивна одлука во наредните месеци, рече Грлиќ Радман во емисија на ХРТ, два дена пред посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео на Хрватска.

За укинување на визите Хрватска мора да има помалку од 3 проценти одбиени визи, а во Европската унија визи за САД им требаат само на граѓаните на Кипар, Бугарија и Романија.

Американскиот амбасадор во Хрватска, Роберт Кохорст рече дека сè уште нема официјален извештај за исполнувањето на тој услов, но дека е „голем оптимист“.

На состанокот во Дубровник со министерот за надворешни работи на САД, хрватскиот политички врв ќе разговара и за укинување на двојното одданочување меѓу двете земји.

Денеска ќе донесеме одлука во Владата, ќе му ја покажеме на државниот секретар Помпео. Потребна е и евалуација од нивна страна, а тоа ќе придонесе за правна сигурност на даночните обврзници, особено на оние кои имаат двојно државјанство, рече Грлиќ Радман.

Ќе бидат воспоставени и механизми за соработка меѓу даночните служби на САД и Хрватска“, најави тој.

Хрватското раководство со Помпео ќе разговара и за набавка на борбени авиони Ф-1.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.