Граѓаните ќе можат да се движат само со претходно испратена СМС порака и тоа во случај на потреба од здравствени или прехранбени причини. Малопродажните продавници, угостителските објекти, театрите, ноќните клубови, средните училишта и универзитетите ставија клуч на вратите, додека пак, како што изјави грчкиот премиер Мицотакис, основните училишта и градинките ќе останат отворени во наредниот период.

Тој посочи дека потребни се драстични мерки поради агресивниот пораст на случаите во последните пет дена, во спротивно би довеле до неподнослив притисок врз здравствениот систем.

Раздвиженоста во трговските центри и паркови во Атина веднаш после најавата за 23 дневниот карантин потсетуваше на претпразнична атмосфера. Граѓаните, исто така, ги напуштаа поголемите градови упатувајќи се во своите викендици на море. Според информациите во грчките медиуми, во петокот изутрина за само три часа на излез од Атина поминале над 12 000 возила.

Покрај тоа, најавата за долгиот карантин предизвика протести и немири во повеќе градови во Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.