Грчката влада ја отвори вратата за задолжителна вакцинација за сите, дозволувајќи му на министерот за здравство да ги прошири категориите професии во кои може да се наметне задолжителна вакцинација.

Новите овластувања доделени на министерот за здравство беа воведени во форма на амандман во последен момент во нацрт-законот, изненадувајќи ги опозициските партии. Досега задолжителна вакцинација има за вработените во здравствениот сектор и домовите за стари лица.

Доколку здравствен работник одбие да се вакцинира, тој ќе биде привремено суспендиран од работа и заменет.

Во Грција 61,1% од населението ја зеле првата доза, а 51,7% се целосно вакцинирани.

Овој потег предизвика критики кон најголемата опозициска левичарска партија Сириза, која ја обвини владата за усвојување на „казнен“ пристап кон оние кои не се вакцинирани без претходна дискусија меѓу сите партии за ова прашање.

Наместо тоа, опозицијата ја повика владата да ја подигне свеста за науката и вакцините за да ги убеди луѓето да се вакцинираат.

Според предлогот, сите невакцинирани ќе бидат ставени на неплатено отсуство се додека не заврши нивната вакцинација.

Работодавците кои ќе го прекршат уредбата ќе бидат казнети со парична казна од 10.000 до 50.000 евра. Во случај на повторено прекршување – од 20 000 до 200 000 евра.

Покрај ова, сите невакцинирани работници во ресторани и туризам на национално ниво мора да бидат подложени на редовни тестови КОВИД-19, продолжувајќи ја обврската што претходно се применуваше само на некои популарни одморалишта, бидејќи бројот на случаи продолжи да се зголемува.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.