Земјотрес со јачина од 6,7 степени со епицентар лоциран на 19 километри северно од грчкиот остров Самос, се случи во петокот и ја потресе целата земја.

Длабочината на земјотресот проценето била на само два километри, што претставува потрес што може да се почувствувал дури и во северниот дел на Африка.

Според градоначалникот на источен Самос, Георгиос Станцос, луѓето останале мирни и покрај прилично долгото траење на тресењето. Една црква, наводно, претрпела сериозни штети, сепак, засега нема пријавени жртви.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.