Двегодишно дете од Ирак почина, откако беше прегазено со возило во мигрантскиот камп Кос.

Возилото припаѓа на невладина организација, која соработува со Центарот за прием и идентификација на бегалци и мигранти.

Детето било веднаш префрлено во болница, но лекарите можеле само да констатираат смрт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.