Близу сме да ги продолжиме разговорите, но колку брзо тоа ќе се случи зависи од двете страни, од Грција и од Турција. Расположението е добро, рече Петрос.

Тензиите меѓу Атина и Анкара околу нерешените територијални прашања на Источен Медитеран ескалираа во изминатите неколку недели откако Турција објави дека продолжува со дупчењето во областа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.