Го осудуваме нападот врз православниот свештеник со грчко потекло во близина на црквата Благовештение во Лион, Франција, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција , јави дописничката на МИА од Атина.

Од грчкото МНР додаваат дека се во континуиран контакт со надлежните француски власти.

Денеска во Лион беше застрелан православен грчки свештеник. Починителот на делото моментално е во бегство,.

Настанот се случи во 16 часот, кога свештеникот ја затворал грчката православна црква на Благовештение, во 7-миот арондисман во Лион.

Свештеникот е во сериозна здравствена состојба, со животно-загрозувачки повреди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.