Во грчките цркви ќе се спроведува брзо тестирање за ковид-19 за сите оние кои сакаат да присуствуваат на богослужбите.

Грците иако го имаат прифатено грегоријанскиот календар, голем дел од нив го прославуваат Велигден и според јулијанскиот.

Иницијативата е на претседателот на Лекарската комора на Атина и префект на Атика Јоргос Патулис, во консултација со атинскиот архиепископ и поглавар на ГПЦ Јеронимос.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.