Колинда Грабар-Китаровиќ денеска ќе ја претстави програмата со која и официјално ќе влезе во трката за втор претседателски мандат на Пантовчак.

Почетокто на капањата Грабар-Китаровиќ симболично ќе го најави денеска, на 11 ноември во 11 часот, на загрепскиот Велесаем.

Порталот Индекс пишува дека актуелната претседателка во својата програма ќе претстави седум поглавја што ги смета за клучни за нејзиниот втор мандат.

Таа би требало денеска да го претстави и слоганот на својата камапња.

Програмата, како што се наведува, ја пишувала сама, но со совети од експерти.

Во програмата ќе ги истакне безбедноста на општеството, благостостојбата на семејството , иницијативата три мориња и демографијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.