Веселин Шљивањчанин кој беше осуден од Хашкиот трибунал раскажува дека српските и хрватските притвореници добро се дружеле и меѓу нив немало воопшто нетпреливост како што се мислело.

Позитивен пример биле хрватскиот генерал Анте Готовина и Слободан Милошевиќ.Тие имале долги разговори а кога Милошевиќ починал генералот прв запалил свеќа пред келијата на Слобо.

Не споменуваа политичари освен Тито за кого велеа дека е најголем злосторник. Према мене беа коректни иако едно време миселев дека ќе ме отрујат во затвор-откри Шљивањчанин

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.