Голем пожар се активираше во шумскиот дел на грчкиот остров Евиа. Евакуиран е манастир, а на локалното население од три села им било кажано да бидат подготвени за евакуација.

Во гаснењето на пожарот од 3 часот утринава се активирани 80 пожарникари со 39 возила, четири авиони и два хеликоптери, јавуваат грчките медиуми.

„Екатимерини“ објавува дека манастирот е евакуиран поради претпазливост.

Силниот ветер и непристапниот терен го отежнуваат напорот на пожарникарите да ја стават под контрола огнената стихија.

Густиот чад, како што се наведува, стигнат до Атина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.