Силно невреме проследено со грмотевици и силен дожд ја погоди Хрватска. Најмногу настрадаа Истра и Кварнер каде паднаа повеќе од 60 литри на метар квадратен.

jОваа голема количина на вода дренажните системи не можат да ја исцрпат. Како последица на тоа реки течат низ патиштата на северот на Јадранот. Сообраќајот е во колапс.

Поради обилните врнежи во Истра има големи штети на маслиновите градини и лозјата кои се целосно под вода.

Viale – Poreč

Gepostet von Radio Centar-Poreč am Sonntag, 11. Oktober 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.