Повеќе од 20 членови на две меѓусебно поврзани групи осомничени за перење пари се уапсени на повеќе локации во Белград, пишуваат медиумите во соседството.

Акцијата за апсење ја спроведуваат припадници на МУП по наредба на Вишото јавно обвинителство во Белград.

Во тек е претрес на становите на осомничените.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.