Министерството за внатрешни работи на Србија, во соработка со Обвинителството за организиран криминал и Вишото јавно обвинителство, Специјалното обвинителство за борба против високотехнолошкиот криминал, идентификуваше вкупно 19 електронски адреси – 18 адреси на Gmail и една ProtonMail адреса на е-пошта на различни локации.

Утврдено е дека осум такви закани дошле од Полска, четири од Гамбија, по две од Иран и Нигерија и по една од Украина, Словенија и Русија.

Припадниците на српската полиција идентификувале и лице кое во текот на вчерашниот ден преку телефон упатило закани со иста содржина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.