Голем шумски пожар е активен на грчкиот остров Самос, поради што противпожарните сили се зајакнуваат со пожарникари и возила од Атина.

Според локалните медиуми, по битката со огнените јазици во текот на ноќта, ситуацијата денеска е подобра, а активни се три жаришта.

Интервенираат 85 пожарникари со седум пешадиски тима, 17 возила, пет авиони (четири канадери и Бериев), шест хеликоптери, а од Атина, со брод, на островот пристигнуваат 52 пожарникари со 22 возила.

Вчера, превентивно беа евакуирани два хотели и три куќи, а доцна синоќа до жителите на пет села беше испратена и порака од Секретаријатот за цивилна заштита преку бројот за итни случаи 112.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.