Голем шумски пожар избил во текот на ноќта на грчкиот остров Икариа.

Според грчките медиуми, поради пожарот била издадена наредба за евакуација на шест населени места во близина

Рано утрово биле дополнително засилени противпожарните сили и интервенираат 40 пожарникари со 10 возила, два пешадиски тима, два хеликоптери, два авиони, како и волонтери и цистерни од општината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.