Голем пожар избувна во Врпоље во Шибенско-книнската жупанија, известија од Жупанискиот центар 112.

„Сега на терен се 51 пожарникар со 18 возила, а четворица Канаѓани помагаат. Патот Врпоље-Данило е затворен и струјата во тој реон е исклучена“, велат од Жупанискиот центар 112.

Противпожарната бригада на Шибеничко-книнската жупанија добила дојава за пожар во 15 часот и 17 минути.

-На интервенција дојдоа Јавната противпожарна бригада на Шибеник и Државната бригада за интервенција, пожарникари од жупаниската противпожарна бригада и од ДВД Шибеник, Жаблаќе, Бродарица, Гребаштица, Затон, Перковиќ, Скрадин и Билице, велат оттаму.

Се додава дека пожарот избувнал во самата населба Врпоље каде се бранеле куќите и се проширил на блиската густа борова шума.

„Истовремено, имаме пожар на островот Какњу, кој е под надзор на пожарникарите“, изјави началникот на пожарникарската жупанија Дарко Дукиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.