Денеска во Хрватска се забележани 3.162 нови случаи со Ковид-19, од 10.691 тестирани. Процентот на позитивни во однос на тестирани е речиси 30 отсто. Во однос на изминатите денови, ова е голем пораст, оценуваат хрватските медиуми.

Во изминатите 24 часа починале уште 23 пациенти од последиците на Ковид-19. Четворица од нив се вакцинирани со две дози, а еден со една доза.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.