Горан Јанковиќ (36), вулканизер од Ветерник е главниот осомничен за убиството на својата сопруга Мирјана (32) и нејзините родители Бранислава и Неда Пајиќ во Нови Сад.

Тој моментно е во бегство, по него полицијата интензивно трага, а Нови Сад е блокиран додека наводниот извршител не биде пронајден.

Според првите и непотврдени информации, мотив за ова незапамтено злосторство во Нови Сад е љубомора. Наводно Горан бил убеден дека Мирјана се гледа со друг човек. Неофицијално, Мирјана пред само две недели го пријавила Горан за насилство во семејството и дека тогаш тој добил забрана за приоѓање до сопругата.

Судејќи по неговиот Фејсбук профил, двојката имале две мали деца, два сина. Јанковиќ често објавувал фотографии со своите синови, а во коментарите сите му честитале на прекрасното семејство кое го имаат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.